Generac PWRcell XVT076A03-SB Inverter
7.6kW, Single Phase, 120/240VAC, Grid-Tie/Back-Up, with 2 CT’s, Ground-Fault Isolation Detection, UL1741-SB (Rule-21)
Item # 1420-028
(0)
Qty: Add to Cart
Free Ground Shipping
This item ships free within the 48 contiguous states.
Have a Question About This Product?
Indicates required information.
First Name
Last Name
Phone
Company
Email Address
Confirm Email
Subject
Message
Submit Question
Thank you for your question.
We will do our best to respond in one business day or less.
While Quantities Last - All Sales Final
Generac PWRcell XVT076A03-SB Inverter, 7.6kW, Single Phase, 120/240VAC, Grid-Tie/Back-Up, with 2 CT’s, Ground-Fault Isolation Detection, UL1741-SB (Rule-21)
The PWRcell XVT076A03-SB 7600 W inverter is 120/240 VAC split phase for residential use with up to 11 kW surge capacity in backup mode which also includes ground-fault isolation detection. This meets the current UL 1741-SB safety standards. Solar PV modules are connected to the system with PV Link string optimizers with 3 to 9 modules in each string. NEC2017 Rapid Shutdown is achieved with proprietary SnapRS in-line Rapid Shutdown devices. The PWRview home app gives monitoring for the entire system, with detailed dashboards for consumption, solar generation, and battery usage.
The entire DC system (Inverter, PV Link Optimizers and Battery) is connected on a high voltage DC bus, named REbus, and operates at a fixed 380 VDC.